0
0

با سلام

تو یه پروژه که به صورت قرارداد epc هستش تخصیص منابع الزامی هست؟ یا اینکه دلیل کافی برای متقاعد کردن مشاور برای عدم تخصیص منابع یا نیروی انسانی هست؟ اگه دلیل منطقی باشه آن دلیل چی هست.

 

 

 

 

 

  • شهرام پرسیده شده 8 ماه قبل
  • آخرین ویرایش 8 ماه قبل
0
0

با سلام

تخصیص منابع واقعی به فعالیت های برنامه زمانبندی پروژه معمولا بصورت پیش فرض در بندهای قرارداد وجود دارد.

ولی در واقعیت، تخصیص منابع به فعالیت های پروژه کار بسیار سخت ، زمانبر و پیچیده می باشد.

برای تخصیص منابع نیاز به یک بانک اطلاعاتی از پروژه های مشابه قبلی که میزان منابع واقعی در آن ثبت شده است، می باشد که بتوان از آن کمک گرفته و همچنین نیاز به یک تیم متشکل از واحدهای مهندسی ، برنامه ریزی و اجرائی خواهد بود که منابع مورد نیاز فعالیت ها، با توجه به محدودیت های آن، به درستی برآورد، تخصیص و تسطیح شود، که متاسفانه انجام این کارها به دلیل پائین بودن بلوغ مدیریت پروژه در شرکت ها خیلی اهمیت داده نمی شود.

برخی از مشاورین و کارفرماهای محترم جهت تائید برنامه زمانبندی، پیمانکاران را مجبور به تخصیص منابع به فعالیت ها می کنند که کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه هم به دلیل آنکه تیم پروژه در این خصوص با آنها همکاری نمی کنند معمولا بصورت غیر اصولی و فرمالیته این کار را انجام می دهند که این کار ممکن است در طول پروژه، شما را با چالش مواجه کند به عنوان مثال فرض کنید به فعالیت های پروژه، طوری منبع تخصیص داه اید که در ماه اول پروژه، 30 کارگر برآورد شده است، ولی در واقعیت 10 کارگر مشغول به کار هستند، چطور می خواهید آن را توجیه کنید؟!

به رورسانی فعالیت ها با منابع واقعی در فاز Actual نیز به مراتب کار سخت تر خواهد بود که نیازمند یک تیم پویا و چند نفره در واحد برنامه ریزی و کنترل پروژه است که بتواند کسری منابع را پیش بینی کند و سپس با برآورد مجدد منابع در دسترس ، زمانبندی پروژه را آپدیت کند.

 

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا کنید